Sezon na wykonywanie prac ogrodowych dobiega końca. Suwalscy dzielnicowi sprawdzają, czy działkowcy nie zapomnieli zabezpieczyć swojego mienia przed kradzieżą.

Jesienne porządki na terenie ogródków działkowych powoli dobiegają końca. „Martwy sezon ogrodniczy” jest niestety doskonałą okazją dla złodziei, których łupem padają głównie maszyny rolnicze, narzędzia oraz inne przydatne mienie. Suwalscy dzielnicowi sprawdzają, czy działkowcy nie zapomnieli zabezpieczyć swojego mienia przed kradzieżą. Przed zakończeniem ostatnich prac ogrodowych warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach, które pomogą uchronić mienie przed kradzieżą.

Suwalscy policjanci przedstawiają kilka podstawowych zasad, które pomogą zabezpieczyć działkę przed włamaniem:

1. Podczas naszej nieobecności, nie pozostawiajmy na działce wartościowych przedmiotów.

2. Pamiętajmy o zamykaniu kłódek i zamków altanek, pomieszczeń na narzędzia oraz okien w budynkach.

3. Zanotujmy na kartce lub w podręcznym kalendarzyku marki i typy posiadanych urządzeń, ich cechy charakterystyczne oraz numery fabryczne. Urządzenia nieposiadające numerów – oznaczmy swoimi inicjałami lub np. numerem telefonu albo datą urodzenia (dzięki temu, w razie kradzieży lub zagubienia, łatwiej udowodnić, że dany przedmiot jest naszą własnością).

4. Uważajmy na osoby kręcące się bez celu w pobliżu działki. Przyjrzyjmy się im lub zapytajmy kogo szukają – przezorność może uchronić przed kradzieżą, a spostrzeżenia mogą być przydatne policjantom, gdyby doszło do włamania.

5. Sprawdzajmy tożsamość i wiarygodność obcych osób, przychodzących na działkę w sprawie niezbędnej naprawy urządzeń. Nie wpuszczajmy bez uzasadnionych powodów nieznanych sobie osób.

6. Współpracujmy z naszymi działkowymi sąsiadami. Zwracajmy uwagę także na ich domek, podejrzane hałasy i obce osoby obecne na terenie ich działki, jeśli nie towarzyszy im nikt ze znanych sąsiadów.

7. Ubezpieczmy swój domek na działce, aby w razie nieszczęścia przynajmniej częściowo otrzymać rekompensatę za poniesione straty.

8. O włamaniu niezwłocznie poinformujmy policjantów dzwoniąc pod numer 112. Nie dotykajmy niczego w domu, żeby nie zatrzeć śladów złodziei. Jeżeli to możliwe, zapamiętajmy jak najwięcej szczegółów, które pomogą policjantom w znalezieniu sprawców włamania.

  • Radiowóz na terenie ogródków działkowych
  • Dzielnicowi na terenie ogródków działkowych
  • Dzielnicowi na terenie ogródków działkowych sprawdzają zabezpieczenie działek
  • Dzielnicowi na terenie ogródków działkowych
  • Dzielnicowi na terenie ogródków działkowych
  • Dzielnicowi na terenie ogródków działkowych