Jak zadbać o rozwój dwulatka?

Dzieci w wieku 2 lat rozwijają się bardzo szybko, dlatego tak ważne jest to, aby zapewnić im odpowiednie warunki. Dzięki temu nie tylko szybciej nabędą odpowiednie umiejętności, ale także będzie to dla nich znacznie łatwiejsze. Sprawdź, jak im w tym pomóc za pomocą dobrej zabawy.

Czytanie książek dostosowanych do wieku

Jeśli tylko masz taką możliwość, staraj się jak najczęściej czytać swojemu dwulatkowi. To rozbudzi jego wyobraźnię oraz pobudzi mózg do kreatywności. Dzięki książkom dziecko może także uczyć się prawidłowych postaw i zachowań społecznych, co będzie miało dla niego ogromne znacznie w przyszłości. Należy jednak pamiętać, aby każda wybrana pozycja była dostosowana do wieku malucha. W przeciwnym wypadku Twoja pociecha szybko zniechęci się do książek.

Obdarowywanie kreatywnymi zabawkami

To oczywiste, że swojemu dziecku zawsze chcesz podarować to, co najlepsze. Z tego względu wybierając zabawki dla 2-latka, sięgaj po te, które nie tylko zapewnią mu rozrywkę, ale także czegoś go nauczą. Przykład? Zabawki kreatywne! W sklepach znajdziesz mnóstwo propozycji, które rozwiną dziecięcą wyobraźnię - od zestawów małego chemika, przez takie, które umożliwiają tworzenie różnorodnych budowli, po kolekcje do malowania. Dzięki nim maluch nie tylko spędzi godziny na dobrej zabawie, ale także rozwinie swój mózg i zdolności manualne.

Organizowanie zabaw sensorycznych

Świetnym pomysłem, który pomoże w rozwoju dwulatka, są także różnego rodzaju rozrywki sensoryczne. To zabawy pozwalające na eksperymenty z różnymi zmysłami, głównie dotykiem, ale także smakiem czy dźwiękiem. Dzięki nim maluch może się zapoznać z teksturami, spróbować czegoś nowego lub usłyszeć do tej pory nieznaną mu melodię. Przykład? Możecie razem ulepić coś z masy solnej, posłuchać muzyki klasycznej lub zjeść kilka egzotycznych owoców (oczywiście przystosowanych do poziomu, na jakim jest dieta malucha).

Dbanie o odpowiednią dawkę ruchu

W rozwoju malucha niezwykle istotny jest także ruch, dlatego nie może zabraknąć zabaw z jego wykorzystaniem. W tym celu możesz kupić mu, np. skoczek, wiszące mostki czy skakanki. Jeśli jednak nie masz miejsca na nowy sprzęt w swoim domu, wciąż nic straconego! Wykorzystaj, to co masz oraz własną kreatywność i zaproponuj swojemu dziecku zabawę ruchową we własnym mieszkaniu.