Suwałki: Wspólny plan remontu drogi przy ul. Północnej z udziałem przedsiębiorców
Mieszkańcy Suwałk mogą wkrótce odetchnąć z ulgą, gdyż droga dojazdowa do lokalnych przedsiębiorstw przy ulicy Północnej stanie się bezpieczniejsza i bardziej komfortowa w użytkowaniu. W ramach inicjatywy współfinansowanej przez miasto oraz właścicieli firm, planowany jest remont najbardziej zniszczonych odcinków drogi. To światełko w tunelu dla tych, którzy na co dzień mierzą się z jej niedostatkami.
  1. Spotkanie Prezydenta Suwałk, Czesława Renkiewicza, z właścicielami firm przy ul. Północnej dotyczące apelu o remont drogi.
  2. Wstępny plan remontu drogi, w tym szczegóły dotyczące kosztów i zakresu prac.
  3. Propozycja współfinansowania inwestycji przez przedsiębiorców.
  4. Decyzja o remoncie dwóch najbardziej zniszczonych odcinków drogi.
  5. Planowana budowa linii kolejowej Rail Baltica, która obejmie przebudowę całej drogi.
  6. Przykłady wcześniejszych inwestycji drogowych wspieranych przez przedsiębiorców w Suwałkach.

W nawiązaniu do niedawnych rozmów, Prezydent Suwałk, Czesław Renkiewicz, zebrał lokalnych przedsiębiorców w celu omówienia przyszłości ulicy Północnej. Ulica ta, będąca kluczowym dojazdem do ich firm, od dawna wymagała interwencji. Zarząd Dróg i Zieleni w Suwałkach przedstawił dokładną ocenę stanu nawierzchni oraz oszacował koszty jej remontu na 1,8 mln zł.

Rozwiązanie wydaje się blisko, dzięki gotowości miasta do podjęcia pierwszych kroków w kierunku remontu jeszcze w tym roku. "Tegoroczny załącznik inwestycyjny naszego budżetu nie przewiduje takiej inwestycji. Jednak proponuję byśmy nie odkładali tej sprawy" - stwierdził Czesław Renkiewicz. Prezydent zaproponował współfinansowanie projektu, co umożliwiłoby szybszą realizację.

Ostatecznie zdecydowano, że priorytetem będzie remont 270 metrów najbardziej zniszczonych odcinków drogi, co stanowi kompromis między potrzebami przedsiębiorców a możliwościami budżetowymi miasta. Dalsze plany dotyczą całkowitej przebudowy drogi w kontekście budowy linii kolejowej Rail Baltica, która ma być gotowa nie wcześniej niż w 2027 roku.

W przeszłości miasto Suwałki już podejmowało podobne inicjatywy, gdzie udane projekty drogowe były efektem współpracy z lokalnymi przedsiębiorcami. Ta współpraca przynosiła korzyści nie tylko firmom, ale także mieszkańcom, ułatwiając dostęp do kluczowych punktów miasta. Wyraża to nadzieję na pomyślną realizację bieżącego projektu, który ma szansę znacząco poprawić infrastrukturę drogową w Suwałkach.


Na podst. Urząd Miejski w Suwałkach