Urząd Miejski: Suwalski Kaziuk ponownie zgromadził tłumy mieszkańców
Za nami kolejna odsłona kultowego Kaziuka – święto tradycji i lokalnej społeczności w sercu Suwałk. W minioną niedzielę, mieszkańcy miasta i okolic ponownie mieli okazję świętować XXIV Suwalski Kaziuk, wydarzenie, które z roku na rok zaskakuje bogactwem kultury i tradycji regionalnej.
  1. XXIV edycja Suwalskiego Kaziuka odbyła się w niedzielę, 3 marca, przed kościołem pod wezwaniem Świętego Kazimierza Królewicza.
  2. Impreza przyciągnęła liczne tłumy Suwalczan i gości z okolic.
  3. Na uczestników czekały stragany z rękodziełem, artystycznym rzemiosłem oraz tradycyjnymi przysmakami kuchni regionalnej.
  4. Plenerowa scena gościła ludowe zespoły i kapele z Suwalszczyzny.
  5. Otwarcie wydarzenia poprowadzili ksiądz Lech Łuba oraz Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk.
  6. Prezydent Suwałk, Czesław Renkiewicz, wyraził wdzięczność parafii za współorganizację wydarzenia i podkreślił znaczenie Kaziuka dla zachowania tradycji lokalnej.

Tradycja Kaziuka, sięgająca czterystu lat wstecz, wywodzi się z Wilna, gdzie po raz pierwszy zorganizowano jarmark odpustowy w dzień Świętego Kazimierza. Dzisiejsze obchody Suwalskiego Kaziuka są dowodem na to, że tradycje te nie tylko przetrwały, ale są pielęgnowane z wielkim zaangażowaniem przez lokalne społeczności. Wśród kolorowych straganów z rękodziełem i artystycznym rzemiosłem, w powietrzu unosił się zapach regionalnych przysmaków, tworząc niepowtarzalną atmosferę wspólnego świętowania.

Podczas oficjalnego otwarcia, Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk, stwierdził: "Chciałbym w imieniu suwalskiego samorządu bardzo serdecznie podziękować parafii pod wezwaniem Kazimierza Królewicza za to, że współorganizuje to wydarzenie od ponad 20 lat tworząc niesamowitą atmosferę". Jego słowa podkreślały znaczenie tego wydarzenia dla społeczności Suwałk i okolic.

Na scenie, umieszczonej w sercu świętowania, wystąpiły lokalne zespoły ludowe i kapele, które swoją muzyką i tańcem dodawały wydarzeniu wyjątkowego charakteru. Była to okazja nie tylko do zabawy, ale również do przypomnienia sobie i młodszym pokoleniom o bogatej kulturze i tradycjach Suwalszczyzny.

XXIV Suwalski Kaziuk to świadectwo tego, jak ważne dla mieszkańców Suwałk i okolic jest pielęgnowanie tradycji i kultury lokalnej. Organizowane z pasją i zaangażowaniem przez parafię pod wezwaniem Świętego Kazimierza Królewicza oraz miasto Suwałki, stanowi wyjątkowy moment w kalendarzu imprez kulturalnych regionu. Jest to przestrzeń, gdzie przeszłość łączy się z teraźniejszością, a wspólnota lokalna ma okazję do wspólnego świętowania i przekazywania tradycji kolejnym pokoleniom.


Wg inf z: Urząd Miejski