Cyberoszustwo w Suwałkach: 37-latka straciła 2200 zł przez fałszywego znajomego
37-letnia mieszkanka naszego regionu padła ofiarą cyberprzestępców, którzy podszyli się pod jej znajomego i wyłudzili od niej 2200 złotych. Kobieta była przekonana, że pomaga swojemu przyjacielowi, który przebywał za granicą. To kolejny przypadek oszustwa, który przypomina nam o konieczności zachowania ostrożności w sieci.

Schemat działania oszustów: podszywanie się pod znajomych na portalach społecznościowych

Do lokalnej policji zgłosiła się 37-letnia kobieta, która padła ofiarą oszustwa. Jak ustalili funkcjonariusze, cyberprzestępcy włamali się na konto społecznościowe jej znajomego, który przebywał za granicą. Następnie, podszywając się pod niego, poprosili za pośrednictwem komunikatora o opłacenie przesyłki za pomocą kodu BLIK. Kobieta, przekonana, że koresponduje ze swoim kolegą, wygenerowała kod BLIK i przesłała go oszustom. Dopiero później, podczas rozmowy z prawdziwym znajomym, okazało się, że jego konto zostało zhakowane.

Konsekwencje braku ostrożności: strata 2200 złotych

W wyniku oszustwa 37-latka straciła 2200 złotych. To kolejny przypadek, który pokazuje, jak łatwo można paść ofiarą cyberprzestępców, zwłaszcza gdy działają pod przykrywką naszych znajomych. Sytuacja ta jest przestrogą dla wszystkich, aby zawsze weryfikować, kto do nas pisze, zwłaszcza gdy chodzi o prośby o pieniądze.

Jak nie dać się oszukać: praktyczne porady

Aby uniknąć podobnych sytuacji, warto zastosować się do kilku prostych zasad. Przede wszystkim, zawsze weryfikujmy tożsamość osoby, która prosi nas o pożyczkę. Najlepiej skontaktować się z nią telefonicznie i upewnić się, że faktycznie potrzebuje pomocy. Nie kierujmy się pośpiechem, lecz zdrowym rozsądkiem.

Warto również stosować silne hasła, które zawierają małe i duże litery, cyfry oraz znaki specjalne. Dodatkową ochroną naszego konta może być dwuskładnikowe uwierzytelnienie. Wybierając pytania bezpieczeństwa, najlepiej wybrać hasło trudne do odgadnięcia, na które tylko my znamy odpowiedź. Pamiętajmy również o tym, aby nigdy nie zapisywać hasła w przeglądarce internetowej.

Podsumowanie: bądźmy czujni i ostrożni w sieci

Przypadek 37-latki, która straciła 2200 złotych, jest ważnym przypomnieniem o konieczności zachowania ostrożności w internecie. Cyberprzestępcy stosują coraz bardziej wyrafinowane metody, aby wyłudzić od nas pieniądze. Dlatego tak ważne jest, abyśmy byli czujni i nie dali się zwieść pozorom. Zawsze weryfikujmy prośby o pieniądze i stosujmy silne zabezpieczenia dla naszych kont.


Policja Suwałki